Świątynia Yasukuni Jinja w Tokio

Świątynia jest w pewnym sensie wyjątkowa, a jednocześnie budząca wiele kontrowersji

Shintoistyczna świątynia “Yasukuni Jinja”, poświęcona duchom (‘kami’) zasłużonych, którzy polegli w służbie cesarza Japonii znajduje się w dzielnicy Chiyoda.

Sanktuarium, które jest w pewnym sensie wyjątkowe, ale przede wszystkim budzące wiele kontrowersji, powstało w Tokio w drugim roku ery Meiji (1869 ) z woli cesarza Meiji. Nazwę Yasukuni otrzymało w roku 1879.

Dziesięć lat później cesarz Meiji skomponował poemat, w którym zapisał: “Zapewniam tych, którzy walczyli i ginęli za swój kraj, że ich imiona będą żyć wiecznie w tym sanktuarium”. Jak głosił poemat, chram Yasukuni powstał głównie w celu upamiętnienia i uczczenia osiągnięć tych, którzy poświęcili swoje cenne życie za ojczyznę. Nie został on poświęcony żadnemu bóstwu z mitologii japońskiej, ani żadnemu z cesarzy.

Tutaj znajduje się Księga Dusz z 2 466 532 nazwiskami mężczyzn i kobiet, żołnierzy poległych w walce oraz pracowników cywilnych pracujących dla wojska, w większości poległych w okresie II wojny światowej.

Chram jest źródłem kontrowersji oraz jest postrzegany przez krytyków w kraju i za granicą, zwłaszcza w sąsiadujących Chinach i Korei Południowej, jako symbol japońskiego militaryzmu. Wśród blisko 2,5 mln żołnierzy i innych osób poległych w służbie Japonii, są również ci skazani na śmierć i straceni za zbrodnie wojenne, a 1068 uczczonych w niej osób uznano za zbrodniarzy wojennych.

Wizyty japońskich polityków w świątyni Yasukuni są źródłem poważnych napięć dyplomatycznych w stosunkach Japonii m.in. z Chinami, Koreą Południową i Północną oraz Tajwanem i traktowane są przez te kraje jako dowód na to, że władze w Tokio nie poczuwają się do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez ich kraj w przeszłości.

Wyznawcy religii shinto widocznie uważają inaczej i stąd ich kult dla każdego zmarłego.

Niestety nam udało się tylko zwiedzić tereny przylegające do świątynii, gdyż muzeum było już zamknięte. Muzeum otwarte jest od 9 do 16:30, ale po godzinie 16:00 już nie wpuszczają do środka. Szkoda, bo miałam nadzieję poczytać trochę o tej kontrowersyjnej stronie historii Japonii. Wstęp do muzeum kosztuje 800 Jenów od osoby dosrosłej, młodzież oraz dzieci odpowiednio taniej.

Tereny wokół sanktuarium otoczone są pięknymi ogrodami postanawiamy przejść się po nich.  

Świątynia Yasukuni Jinja jest niebywałą atrakcją nie tylko dla miłośników historii, więc warto do niej zaglądnąć będąc w dzielnicy Shinjuku w Tokio.

Chcesz spróbować żyć jak expat w Tajlandii?

Jak sfinansować podróże?

Asia

Autorka Bloga

Asia

To jeszcze nie wszystko!

Teraz możesz na bieżąco śledzić moje wyprawy na Instagramie